Řád německých rytířů žaluje Česko. Chce vrátit kapli v Karlově Studánce

5. říjen 2015

Řád německý rytířů žaluje český stát kvůli církevním restitucím. Po ministerstvu kultury chce vrátit kapli v Karlově Studánce na Bruntálsku. Resort ji odmítl vydat loni v květnu, protože řád prý o kapli přišel na základě Benešových dekretů.

„Podle dostupných údajů byl majetek německého řádu zkonfiskován podle dekretů prezidenta Beneše, což znamená překážku bránící jeho vydání podle ustanovení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi,“ vysvětluje mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Mluvčí řádu Mikoláš Černý ale argumentaci resortu odmítá:

„Ministerstvo kultury to zamítlo, což je zvláštní i z toho důvodu, že o navrácení toho kostela se vedla diskuse už v roce 2010. To znamená ještě před přijetím zákona o církevním vyrovnání, a to z toho důvodu, že kostel spravuje ministerstvo kultury a je to jediný kostel v České republice, který ministerstvo spravuje.“

Řád německých rytířů usiluje i o další pozemky, včetně hradu Bouzov. Další žaloby můžou podle Černého následovat v příštích týdnech.

„Ať už jsou to nemocnice, nebo kláštery sester, klášter bratří v Opavě. Další nemovitosti, jako je hrad Bouzov, zámek Bruntál, hrad Sovinec. Kromě toho lesy, pole a celá Karlova Studánka,“ vyjmenoval vikář velmistra řádu Metoděj Hofman.

autoři: , tby , Petra Hosenseidlová , ako
Spustit audio