Redaktor ostravského rozhlasu Martin Knitl získal Česko-německou novinářskou cenu

10. listopad 2018

Do finálového výběru soutěže o Česko-německou novinářskou cenu 2018 se dostaly hned čtyři příspěvky z dílen Českého rozhlasu. Nejlépe se umístil Martin Knitl, který vyhrál kategorii audio za dokument Českého rozhlasu Ostrava Sudetské děti. Ceny byly slavnostně vyhlášeny v Uměleckém centru v Olomouci.

„Sešlo se opět velké množství kvalitních příspěvků. Porota mohla vybírat z článků uveřejněných v největších denících, ale i v časopisech zaměřených na užší cílovou skupinu. V kategoriích audio a multimédia nás těšila silná účast veřejnoprávních médií,“ bilancoval Tomáš Jelínek, ředitel Česko-německého fondu budoucnosti.

Redaktor Martin Knitl získal ocenění za reportáž o osudech sudetských dětí, které už jako batolata skončily na pokraji války v opavském ústavu Marianum. I když jim nic nebylo, strávily mezi řádovými sestrami a dětmi s psychickým postižením téměř celý svůj život. Domů se už nevrátily, protože neměly kam, ani s kým, odejít.

Zvláštní cenu Mileny Jesenské, jež je společná pro příspěvky jak v českém, tak německém jazyce, poté letos obdržel mimořádný německý dokument o tzv. vlaku smrti, který vyrazil v květnu 1945 z koncentračního tábora v Litoměřicích. Díky silné pomoci ze strany českého obyvatelstva se podařilo tisíce vězňů z transportu zachránit.

V loňském roce zamířily do Českého rozhlasu hned dvě ze sedmi Česko-německých novinářských cen. Zvláštní cenou Mileny Jesenské byli oceněni tvůrci rozhlasového dokumentu Yusra plave o život. Ten vznikl v koprodukci Českého rozhlasu a BBC.

Další kategorií, ve které zabodovalo rozhlasové dílo, byla sekce audio. V té zvítězil příspěvek s názvem Tajemný kořistní fond, jehož autorem byl Pavel Polák.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?