Řemeslníky z hořícího vodojemu zachraňoval vrtulník

15. květen 2008

Tři dělníci dnes uvízli na střeše vysokého vodojemu u Opavy. Během práce pod nimi najednou začalo hořet a kvůli kouři a rozžhavenému žebříku se nemohli dostat dolů. Nakonec je musel evakuovat vojenský vrtulník.

0:00
/
0:00

Oheň vznikl při svařování, řemeslníci kvůli rozžhavenému žebříku nemohli sestoupit dolů. "Řemeslníci se naštěstí zachovali velmi duchapřítomně a při zjištění, že pod nimi hoří, vylezli nahoru na střechu a zavřeli poklop," říká velitel zásahu z Opavy.

Hasiči chtěli dostat všechny tři dělníky dolů co nejdříve, ale žebřík na více než čtyřicetimetrovou výšku nestačil. "Protože se ukázalo, že naše výšková technika nahoru nedosáhne, rozhodli jsme se přes tu teplotu a malou viditelnost jít nahoru. Měli jsme, co jsme mohli unést, to znamená dýchací přístroj plus základní lezecký materiál," popisuje hasič.

Z výšky pak uvězněné řemeslníky snesl vojenský vrtulník Sokol se speciálně vycvičenými hasiči z lezeckého družstva. Vrtulník vzlétl ze základny na Přerovsku a v Ostravě naložil záchranáře.

Na místě byl i vůz s nejvyšším žebříkem dlouhým 52 metrů, který mají moravskoslezští hasiči k dispozici. Připraveno bylo i náhradní řešení - seskoková matrace. Žebřík ale nakonec nepoužili, záchrana vrtulníkem byla rychlejší a bezpečnější.

Sami hasiči potvrdili, že podobné zásahy mají nanejvýš jednou za rok. Doufají, že si statistiku pro letošní rok už vyčerpali.

autoři: mrk , tif
Spustit audio

Více z pořadu