Rok 1779 je zapsaný v dějinách Krnova jako datum velkého zničujícího požáru

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Detail z požárního obrazu města Krnova

Zezačátku prý hořelo na třech místech a největším ohniskem měla být klášterní budova. Odtud plameny přeskočily na kostel a pak začaly hltat krnovské domy...

Muzeum ve Flemmichově vile v Krnově opatruje v expozici unikátní exponát, který s touto událostí souvisí. Takzvaný požární obraz města. Našli byste tam nezvykle červeně namalované kříže, dochovanou uliční síť, význačné stavby historického centra a třeba taky jednoho strážného na vartě na jinak liduprázdném plátně.

Je to vzácný dobový dokument a ceněný exponát. Předjímá dnešní trojrozměrné mapy a pozornému oku nabízí řadu zajímavých podrobností z krnovské historie. Obraz nám detailně popsala vedoucí muzea Ľubica Mezerová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.