Rybaření je doménou mužů, ale najdou se i ženy, které chytají

5. červenec 2017
00753584.jpeg

Některé rybářské svazy pořádají závody speciálně pro ženy. Klub rybářů z Ostravy-Michálkovic to dělá už asi dvanáct let. Ženy závodí v chytání ryb vždy na začátku léta na michálkovickém rybníce. Některým z nich sice muži pomáhají, pořadatelé nad tím ale přimhouří oko.

„Dneska moc neberou, ale malé rybičky berou. Já se na to specializuji,“ říká Eliška Vranková. Jednou už tady rybářské závody vyhrála. „Za malé rybičky, třináct jsem jich chytila. Na ryby chodím už dlouho,“ dodává.

Marie Petříková zatím nechytila nic. „Kdyby aspoň jednu, jednu zlatou rybičku,“ směje se. Na rybaření se jí líbí klid a pohoda. „Je to vytrhnutí z běžného života, je to úplně něco jiného,“ pochvaluje si.

Na první rybičku trpělivě čeká také Michaela Grézlová. „Za celou dobu nic. Jen se radujeme, že se nám dotkne splávku, a uplave pryč. Ale stojí to za to,“ usmívá se.

Cílem ženských závodů je hlavně to, aby ženy u splávku pochopily, proč rybaří muži. Tak to alespoň vysvětluje Jaroslav Jadlovec z pořadatelského klubu.

A v čem spočívá ta soutěž? „Ženám a dětem píšeme všechny ryby, co jsou chycené. To znamená od oček, přes línka, kapra, amura, všechno se jim píše. Pak se spočítá délka. A vyhrává ta, která má nejvíce ryb nachytaných na délku. Samozřejmě upřednostňujeme kapra,“ vysvětluje Jadlovec pravidla.

Letošních ženských rybářských závodů v Ostravě-Michálkovicích se zúčastnilo asi pětadvacet žen. Bavily se i ty, které nic nechytily. Vrcholem závodů bylo kolo štěstí a tombola.