S Českým rozhlasem Ostrava darovalo krev 173 lidí

8. září 2004

173 dárců krve, z nichž 8 přišlo poprvé - takový je výsledek dnešní akce Daruj krev s Českým rozhlasem v Moravskoslezském kraji. K odběrům chodili dárci ve Frýdku-Místku, Ostravě a Karviné. V krajské metropoli byla účast nejvyšší, darovat krev přišlo rovných sto lidí. Současně je to ale nejméně v desetileté historii tradiční akce.

Ve Frýdku-Místku se odběry prováděly od šesti do deseti hodin. Přestože středa tam není odběrový den, přišlo do transfúzní stanice frýdeckomístecké nemocnice 18 dárců. Jeden z nich poprvé v životě. Podle primářky Miluše Kubečkové tak akce Daruj krev s Českým rozhlasem splnila očekávání. "Akci hodnotím jako velice dobrou, protože splňuje hlavně svůj účel, a to je získat nové dárce."

Tradičně dobrou odezvu má akce Českého rozhlasu v Karviné. K odběrům tam přišlo 55 dárců, z toho tři prvodárci. Nechyběl ani rekordman pan Jiří Malý. Ten má za sebou už 259 odběrů krve a plazmy.

Daruj krev s Českým rozhlasem

Pavel Klement, který přišel darovat nejdražší tekutinu do krevního centra ostravské fakultní nemocnice, byl u odběru po padesáté. Splácí tak svůj dluh. "Krev potřeboval otec, když byl vážně nemocný." Také další z dárců sám krev nikdy nepotřeboval, jeho rodina ano. "Oba mí synové potřebovali krev při operaci. Takže tak nějak to vracím."

V Ostravě podpořilo akci rovných sto dárců, čtyři z nich byli u odběru poprvé.

Další příležitost darovat krev s Českým rozhlasem bude 8. prosince.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.