S opravou Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívozu pomůže i stát

8. říjen 2024 12:23

Ostravská radnice vládu požádá o dotaci na opravu zničených vodohospodářských staveb a sítí. Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívozu je po záplavách stále mimo provoz a její oprava vyjde na stovky milionů korun. Stát prostřednictvím Státního fondu životního prostředí pošle na obnovu této infrastruktury miliardy.

„Vyhlašujeme výzvu přes ministerstvo životního prostředí, kde máme zatím alokovány dvě miliardy korun,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že města mohou o peníze žádat hned od středy.

Dvě miliardy korun se rozdělí mezi obce, kterým zářijové záplavy poškodily vodohospodářské sítě a stavby. „Jedná se opravdu o ty opravy, to znamená nutné finanční prostředky, tak aby jednotliví vlastníci infrastruktury, většinou jsou to různé města a obce, nebo sdružení těchto obcí a měst, je dokázali zase zpátky opravit,“ dodává ministr.

Čtěte také

O příspěvek bude žádat i ostravská radnice, která zatím škody v Ústřední čistírně odpadních vod v Ostravě-Přívozu odhaduje na víc než 200 milionů korun. Záplavy v čistírně poškodily celý systém čistění odpadních vod, které zatím tečou do řeky Odry.

„Probíhá instalace vysokonapěťového trafa, ale bude muset být vyměněná vlastně i celá instalace nízkého napětí, takže veškeré rozvaděče, trafostanice je třeba zprovoznit, protože bez toho nebudeme schopni uvést do života ta technologická zařízení, která jsou napájena elektrickou energií,“ popisuje ředitel Ostravských vodáren a kanalizací Petr Konečný.

Společnost už všechny obyvatele Ostravy vyzvala k tomu, aby do kanalizace nevhazovali pevný odpad, nelili do ní olej nebo chemikálie. Životní prostředí je podle něj už tak zatížené znečistěnými odpadními vodami.

„Tím, že jsou nižší teploty, je vyšší obsah kyslíku, ty rozkladné procesy probíhají v jiném režimu. Kdyby se nám to stalo paradoxně v létě, tak by to asi znamenalo hromadný úhyn ryb. Teďka doufáme, že k tomu nedojde, že snad to ředění zůstane zachováno,“ říká ředitel ostravského inspektorátu České inspekce životního prostředí Daniel Grůza. To, že se odpadní vody míchají s přirozenou vodou v řece, považuje úspěch.

autor: Natálie Flajžíková
Spustit audio

Související