S rekonstrukcí stěbořické fary pomáhají ‚rafani‘
Umí pořádně vzít za práci a brigádu svému faráři nikdy neodmítnou. Řeč je o mladých ministrantech, kteří pomáhají s rekonstrukcí barokní fary ve Stěbořicích na Opavsku. Není divu, že jim místní kostelnice příznačně říká „rafani".
Nevšední oděv nosí v těchto dnech farář, ministranti i kostelnice na faře ve Stěbořicích na Opavsku. Historická barokní budova totiž prochází přestavbou. Proměna čeká sál, kde se schází schola, a taky místnost v patře. Vyklidit a rozebrat část staletého domu dá práci a přináší taky nejedno překvapení. Třeba v podobě několika tun hlíny na starém stropě.
„Potřebujeme vyklidit spodní sál, kde se už začalo s opravou stropu. A bude se také vykopávat a předělávat podlaha,“ říká farář Klement Rečlo, který má pracanty pod taktovkou.
Brigádníci Roman a Vojtěch. Právě na nich je odnosit všechny ty těžké věci. Jsou tam almary, skříně, staré varhany. Ale pomáhají s radostí. A nejsou na to zdaleka sami.
„Tuším, že je těch ministrantů dvaadvacet. Těžké věci nosí takoví ti velcí rafani. Že půjdou na brigádu? Jo, na to slyšeli. Vždycky přijdou, když jsou osloveni,“ chválí kostelnice Jana Bergerová.
Schola bude po rekonstrukci multifunkční, sloužit má třeba různým setkáním. „Je tam starý trámový strop, který chceme zachovat, je to tady vzácnost. Horní sál bude spíše ve starším stylu, takový reprezentační,“ dodává farář.
Zajímá vás, jaké poklady při vyklizení místností ve Stěbořicích našli? Na jaké zajímavosti narazili? Poslechněte si záznam našeho magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.