Sběratel lidových písní a výrobce malých cimbálů Pavel Petržela: S muzikou člověk zažije něco navíc

12. srpen 2022

Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje Pavel Petržela miluje folklor. Od dvanácti let zpíval ve vracovských sklípcích. „Cimbály mě fascinovaly od dětství,“ přiznává. Kvůli váze ale tento nástroj často chyběl na slavnostech. A tak začal malé přenosné cimbály vyrábět.

„Když jsem byl u vás v rozhlase naposledy, tak jsem měl cimbál, který se mnou chodil 20 let po světě – nedávno jsem ho věnoval kyjovskému muzeu. Bylo na něm vidět, kde se s ním narazilo do dveří, kdy jsem s ním praštil o zábradlí. Ani teď vlastní cimbál nemám, stále je vyrábím,“ vypráví rodák z Vracova.

Kromě výroby cimbálů se věnuje sbírání lidových písní. Kde je objevuje? „Někdy hraje svou roli náhoda, takže se dostanete třeba do společnosti, kde se písničky zpívají a patří k rodinným klenotům.“

Kolik cimbálů už mu prošlo rukama a jaké příběhy se s nimi pojí? A jaká písnička se mu vybaví, když slyší britskou hymnu? To se dozvíte v záznamu Apetýtu!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.