Sbírka na sirotky po hornících vynesla přes 4 miliony korun

16. leden 2019

Ve sbírce Spolku svatá Barbora pro děti horníků, kteří v prosinci zemřeli při neštěstí v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, se vybralo 4,051.361 korun. Spolek to dnes zveřejnil na svých internetových stránkách.

Neštěstí se stalo loni 20. prosince, když v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem vybuchl metan. O život přišlo 13 horníků, z nichž bylo 12 Poláků a jeden Čech. Deset havířů bylo při výbuchu zraněno, jeden stále zůstává v nemocnici. Vynést z dolu se zatím podařilo jen čtyři mrtvé, devět těl dosud zůstává pod zemí.

Sbírka Spolku svaté Barbory skončila v úterý. Získané prostředky spolek mezi nezaopatřené děti horníků rozdělí rovným dílem. Spolek uvedl, že podle sdělení společností, které postižené horníky zaměstnávaly, půjde o devět až 15 dětí.

Po prosincové explozi metanu v karvinském dole zůstává v nemocnici jeden horník

Černá vlajka před dolem ČSM tři týdny po výbuchu

Lékaři z fakultní nemocnice v Ostravě propustili do domácího léčení jednoho z horníků zraněných při důlním neštěstí v dole ČSM na Karvinsku. V nemocnici tak zůstává muž, který utrpěl při výbuchu vážné popáleniny.

„Přesný počet ale budeme znát ve chvíli, kdy se nám ozvou všechny postižené matky a děti a sdělí nám, kolik dětí je nezaopatřených a studujících. Proto jsme se rozhodli, že v první fázi aspoň rozdělíme část peněz mezi ty rodiny, které se již u nás zaevidovaly, aby je co nejdříve mohly použít,“ uvedla předsedkyně spolku Monika Němcová.

Kromě jednorázové finanční částky chce spolek všechny sirotky dlouhodobě podporovat i do budoucna. „Za celou dobu naší existence jsme se starali a pomohli přes 150 pozůstalým dětem po obětech důlních neštěstí. K 19. prosinci 2018 jich pak aktuálně bylo 42,“ uvedla Němcová.

Pomoc spolku podle ní hlavně spočívá v dlouhodobé podpoře vzdělávání dětí, jejich aktivit ve volném čase a zdravotní péče. „Podpory ale mají svá pravidla, což zejména děti může motivovat k dlouhodobému zájmu o vzdělání či smysluplnému trávení volného času,“ doplnila Němcová.

Ve sbírce Nadace OKD na podporu rodin havířů je zatím téměř 1,9 milionu korun, řekla ČTK ředitelka nadace Karolína Preisingerová.

Číslo účtu Nadace OKD je 342342342/0800. Celkový výtěžek bude stejným dílem rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí bez ohledu na to, zda jsou v nich děti.

Preisingerová řekla, že Nadace OKD před rozdělováním sbírky musí počkat, až ji kontaktují pozůstalí po hornících. Firmy podle zákona nemohou poskytovat informace o svých zaměstnancích, nadace tak pozůstalé rodiny oslovuje prostřednictvím právníka polské firmy.

„Až nás kontaktují, tak teprve budeme zjišťovat formu toho rozdělení. U nás je to trošku složitější v tom, že se nedíváme, jestli tam jsou, nebo nejsou děti. Bereme celkové rodiny. Potřebujeme zjistit od příbuzných nebo pozůstalých, jestli horníci měli manželku, partnerku, s kým žili, kolik měli dětí, jestli byly zaopatřené, nezaopatřené,“ řekla Preisingerová.

Sbírka nadace potrvá do konce ledna. „Doufám, že ještě nějaké příspěvky přibudou. Už to samozřejmě řešíme teď, až to ukončíme, tak řekneme pozůstalým klíč rozdělení. Nemůžeme to dát děleno 13, protože je rozdíl, jestli někdo měl pětičlennou rodinu, kde jsou náklady vyšší než třeba u člověka, který měl jenom přítelkyni,“ řekla Preisingerová.

Rodiny horníků dostanou také odškodnění od společnosti OKD a firem, které je zaměstnávaly. Jako okamžitou sociální pomoc jim firma vyplácela desítky tisíc korun. Dalších až 240.000 korun na osobu žijící ve společné domácnosti se bude teprve vyplácet.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související