Second life
Víte, co je to Second life? Kdo zná aspoň trochu anglicky, doslova přeloží "druhý život", přesto se znovu ptáme, víte co je to Second life?
Vaše identita, vzhled, domy, zábava, vztahy, vše, jak si přejete. Račte vstoupit do virtuálního světa, do prvního československého města na přání, s faktickým starostou. Do města Bohemia. Mladí lidé, tak kolem dvaceti, lákali na párty, na let rogalem nebo poskakování kolem táboráku, na seznámení s kýmkoli a možnost dělat v Bohemii to, co je v reálném světě pro smrtelníka nemožné např. budovat svět nebo využít neuvěřitelných obchodních příležitostí. Jen se zaregistrovat... Koukám na ten televizní příspěvek a kroutím hlavou, po úvodu sympatické mladé dívky, která se rozplývala nad tím, jak jsme si díky internetu všichni blíž, a co teprve můžeme zažít v Bohemii, mi před očima rostly postavičky v 3D prostoru, klopotně se pohybující přes počítačová náměstí, ulice, kostely... s bankami, obchody, kancelářemi... vše je u nás dokonalé, vše totiž můžete mít takové, jaké chcete! Můžete být jedním z našich virtuálních obyvatel! Ale pozor, přichází varování, pokud jste celé noci v Bohemii, přes den spíte, nevycházíte z vaší separované pracovny, dáváte si virtuální schůzky s novými láskami a za dveřmi spí doopravdická manželka a doopravdické děti, tak jste to s návštěvami našeho města přehnali - varují usmívající se skoro ještě děti. Spontánně mě napadá - dobrá cesta,jak si vypěstovat schizofrenii nebo napsat námět na horor. Možná je to ale ještě jinak, prostě tomu virtuálnímu světu úplně nerozumím, mít mnoho internetových přátel a cítit se s nimi tak neskonale blízko, s nosem v počítači. Vypnu televizi a přesunu se k počítači, brzy budu přes oceán spojena se svými dětmi. Zlatý internet. Možná bychom se měli zaregistrovat v Bohemii, tam bychom si zašli do cukrárny, možná i do kina, dováděli v parku... a mohli dělat, co se nám zlíbí... jen asi - ta jejich vůně by mi chyběla. Holt Second life - život jen z druhé ruky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.