Seniorku z Novojičínska připravil ‚falešný syn‘ o víc než půl milionu

6. duben 2019

Osmaosmdesátiletou ženu z Novojičínska připravil podvodník tento týden o více než 500.000 korun. Uvěřila, že jí volá syn, a peníze pak podle instrukcí volajícího dala neznámému člověku. O případu dnes informovala policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Neznámý muž ženě zavolal ve čtvrtek dopoledne na pevnou linku. „Hovor začínal tradičním ‚ahoj‘. Žena se v průběhu hovoru ubezpečila, že jde o příbuzného, ten s vyřčeným jménem blízkého souhlasil a potvrdil, že je jejím synem,“ popsala Pokorná.

Muž následně ženě řekl, že má potíže a že potřebuje peníze pro notáře. „Žena pak připravila víc jak 500.000 korun, které dle instrukcí předala zcela neznámému člověku,“ uvedla policejní mluvčí. Pachateli v případě dopadení a odsouzení hrozí za podvod až osm let vězení.

Policie varuje

Policisté opětovně varují seniory, aby neznámým lidem nedávali žádné peníze. „Pokud je to možné, situaci ověřte u svých blízkých jiným telefonem (pakliže v domácnosti další telefon není, požádejte o pomoc souseda a podobně). Pokud není ověření požadavku reálné, peníze cizím lidem nesvěřujte,“ uvedla Pokorná.

Případů falešných příbuzných, kteří se pokoušejí okrást důvěřivé seniory, letos výrazně přibylo. Moravskoslezští kriminalisté v tomto roce prověřovali už dvě desítky takových podvodů, za celý loňský rok jich přitom bylo 25. Podle náměstka moravskoslezského policejního ředitele Radima Wity je nárůst znatelný na území celé České republiky.

Preventivní akce

Pokorná uvedla, že kromě intenzivního informování prostřednictvím médií policisté pokračují také v řadě preventivních aktivit. „V nadcházejícím týdnu začne týden čtení seniorům. Jedná se o tradiční akci moravskoslezské policie. Seniory zveme na besedu, která se uskuteční ve čtvrtek 11. dubna od 10:00 hodin v Knihovně města Ostravy, pobočka Fifejdy,“ dodala mluvčí.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související