Silvie Mikulcová: Slibný projekt

22. červen 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Ostravská radnice chce zlepšit život lidí v ghettech. Chystá proto obří projekt, se kterým se chce ucházet o evropské miliony. I když se plán města teprve začíná rýsovat, Silvie Mikulcová si ho pochvaluje.

Lidově se jim říká ghetta, společensky korektně sociálně vyloučené lokality. V Ostravě jsou jich desítky. Ty největší jsem prošla asi všechny a nikdy mi v nich nebylo dobře.

Ačkoli jsem z místních problémových lidí měla občas strach, nejvíce mou náladu ovlivňoval pocit beznaděje při pohledu na děti. Myslím si, že je téměř nemožné, aby v dospělosti vedly život, který my jako příslušníci většiny označujeme jako normální.

Už před lety někteří terénní pracovníci otevřeně říkali, že aktivity, které se organizují, se občas míjejí účinkem. Například počítačové kurzy. K čemu to dětem bude, když doma třeba nemají elektřinu? Na počítač s internetem navíc jejich rodiče nikdy nebudou mít peníze, leda že by se ještě více zadlužili. Přitom by asi více pomohlo, kdybychom jim dokázali zaplatit obědy ve školní jídelně.

Jistě, všichni se učíme. Před deseti lety byl termín sociálně vyloučená lokalita téměř neznámý. O potížích se mluví relativně krátce. Jsem ráda za Ostravu, že se město chce problému věnovat systematicky.

Místní politici otevřeně přiznávají, že se inspirovali ve Španělsku a že je teď relativně dobrá doba na žádosti o peníze z evropských fondů. Ve Španělsku se byli podívat. Šedesát procent lidí, se kterými se tam pracuje, má zaměstnání. Naučili se starat o své domy. Pochopili, že vzdělání je klíč k lepšímu životu. Trvalo to ale dvacet let.

Škoda, že jsme polovinu času promarnili a řadu ghett si mezitím sami vytvořili. Vždyť Ostrava chce postupně do svého plánu vtáhnout šest tisíc lidí a to je ohromná síla.

autor: mik
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.