Slávek Janoušek, Má vlast. Vybíráme z nového alba písničkáře učitele

15. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Úvodní koncert nového ročníku Houpacího koně. Jako host vystoupil Slávek Janoušek

Učitel Žáčkovi, Žáček učiteli. To není žert, přátelé, ale název nového alba folkového písničkáře Slávka Janouška, které je poctou veršotepci jménem Jiří Žáček.

Myslím, že oba kumštýře netřeba blíže představovat, oba již dávno patří k legendám ve svých uměleckých oborech. Janoušek pro svůj nenapodobitelný hudební a pěvecký projev a textařské mistroství a Žáček pro dar napsat báseň takřka o čemkoliv tak, aby se rýmovala a přitom nebyla banální.

Album Učitel Žáčkovi, Žáček učiteli svým názvem taktéž humorně připomíná původní profesi Slávka Janouška, který byl podobně jako Zdeněk Svěrák učitelem. Nová nahrávka přináší rovných dvaadvacet Janoušových písní na verše Jiřího Žáčka a já mohu podotknout, že se tato spolupráce nesmírně vydařila. Zde je píseň Má vlast.

Příjemný poslech Českého rozhlasu Ostrava vám přeje Milan Bátor.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová