Slavnost štoly

2. prosinec 2012

Nejen všechna saská, ale i mnohá německá média informují o tom, že na nejstarším německém vánočním trhu, drážďanském Streizelmarktu, je letos opravdu nepěkný vánoční strom. Sice vysoký, ale tenký.

Jenže, i kdyby vánoční strom na drážďanském Striezelmarktu vypadal jako opelichané koště, statisíce lidí z Německa i okolních zemí sem stejně přijedou. Půvab tohoto trhu tkví zkrátka trochu v něčem jiném. V sobotu 8. prosince tam určitě bude hlava na hlavě. Bude se totiž konat Stollenfest. Slavnost hlavní saské vánoční pochutiny – štoly.

Slavnost štoly začíná v 10:30 na náměstí u Rezidenčního zámku. Odtud vyjde průvod historických postav a drážďanských cechů, v jehož čele pojede vůz s obří dvoutunovou štolou. Průvod projde centrem města až na Striezelmarkt, kde za přítomnosti představitelů města bude štola po malé ceremonii rozkrájena a pak rozprodávaná mezi přihlížející. Letos bude půlkilový kousek této štoly stát 4 eura. Výtěžek z prodeje půjde osamělým dětem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová