Slonice z Irska dorazily do nového domova v Ostravě

10. duben 2008

Už čtyři samice slona indického má ode dneška ostravská Zoologická zahrada. Jednačtyřicetiletá Johti a její jedenáctiletá dcera Vishesh dorazily po téměř čtyřdenní cestě ze severoirského Belfastu. Ostravská ZOO chce být první českou zahradou, které se podaří přivést na svět živé mládě slona indického.

Slonice absolvovaly ve speciálně upravených bednách cestu dlouhou přes 2300 kilometrů a musely zdolat transport dvěma trajekty. Teď je čeká několikatýdenní seznamování s dalšími dvěma samicemi, které už na ně v ostravské zoo čekají.

Až si na sebe zvyknou, začne vedení ZOO s hledáním vhodného samce. Mluvčí Stanislav Derlich upřesnil, že největší naděje vkládají právě do nejmladší Vishesh, ze hry ale není ani její matka.

"U slonů je to tak, že pokud samice jednou porodí, je pro ni teoretická možnost mít další mládě i v padesáti letech. Takže potenciálně i Johti, která už má za sebou nějaký porod, může být ještě v budoucnu matkou," vysvětlil Derlich.

V Ostravě byli sloni s přestávkami chováni od roku 1956. Zoo postupně vlastnila tři - Pepíka, Petra a Soňu. Posledně jmenovaná žila v ostravské zoo v letech 1967 až 1991. Poté se sloni v Ostravě objevili zase až v roce 2004, kdy byl otevřen nový pavilon, který odpovídá nejpřísnějším kritériím pro chov těchto zvířat.

autoři: tif , mik
Spustit audio

Více z pořadu