Šostýnská venuše je spojena s podstatně jinou dobou než jiné obdobné sošky

17. leden 2022 09:12

Sošky takzvaných venuší, ženských figurek z období paleolitu, bývají obecně spojovány se symbolem plodnosti, bohyně Matky nebo sexuálním symbolem. V kopřivnickém Muzeu Fojtství ovšem najdete tak trochu jiný příběh, navíc z podstatně jiné doby.

Šostýnská venuše je malá soška ženy, kterou archeologové objevili při vykopávkách na hradě Šostýně. Repliku vzácného nálezu najdete v expozici Muzea Fojtství v Kopřivnici. Výtvor ze slonoviny měří 53 milimetrů a pochází ze středověku.

„Jedná se o ženskou postavu, která je nahá. A to je vlastně taková její výjimečnost, protože v době jejího vzniku to nebylo vůbec obvyklé. Soška pochází z druhé poloviny 14. století,“ říká vedoucí muzea Ondřej Šalek.

Soška byla objevena při rozsáhlém archeologickém průzkumu, který na Šostýně od roku 1935 vedl tehdejší Klub československých turistů. „Jméno Šostýnská venuše soška získala právě proto, že zpodobňuje nahou postavu, a také proto, že předseda klubu turistů Emil Hanzelka přesně v tu chvíli nevěděl, z jaké doby soška je, protože se tam našly i pravěké věci,“ popisuje Šalek.

Spustit audio

Související