Soutěžíme s Křížem krajem

13. říjen 2004

První nápověda 32. kolaPrvní zmínka o městě se datuje kolem roku 1300. V roce 1781 mu byl přiznán statut města. V 18. století se proslavilo výrobou jemného plátna. Z dalších odvětví jmenujme například barvířství, punčochářství a výrobu ohýbaného nábytku. Město leží na úpatí Beskyd, má asi 11 600 obyvatel. Díky tomu, že je součástí rekreační oblasti, vzrůstá počet obyvatel v letních či zimních měsících až na 50 tisíc. Krásné okolí láká nejen turisty a sportovce, ale i umělce a spisovatele. Nedaleko města se nachází významné turistické a lyžařské centrum na Radhošti a Pustevnách.Druhá nápověda 32. kolaPečetním symbolem a posléze i městským znakem se stal svatý Martin Tourský, jemuž je zasvěcen zdejší římskokatolický farní kostel. Kdy se tak stalo, nelze s určitostí říci, protože otisky obecních pečetidel jsou doloženy až ze 17. století. Prapor města má tuto podobu: na červeném listu je bílá postava svatého Martina z Tours se žlutou berlou v pravici, sedící na žlutém stolci a žehnající levicí. Na opěradlech odvrácené bílé husy se žlutou zbrojí, hledící k biskupovi. Tři stupně pod stolcem jsou bílé. Poměr šířky k délce je 2:3. Znak města má v červeném štítě na zlatém stolci, postaveném na třech stříbrných stupních v patě štítu, sedícího svatého Martin z Tours ve stříbrném šatě a s mitrou na hlavě. V pravé ruce drží zlatou berlu, levicí žehná. Na opěradlech stolce stojí dvě odvrácené stříbrné husy se zlatou zbrojí, hledící k biskupovi.Název obce nám zavolejte na záznamník s číslem 596 203 555 nebo pošlete elektronickou poštou na adresu pořadu Křížem krajem. Správnou odpověď se dozvíte v pátek z vysílání magazínu dobrých zpráv a zajímavostí Křížem krajem.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...