Soutěžíme s Křížem krajem

21. říjen 2004

První nápověda 33. kolaPrvní písemná zmínka o obci je z roku 1250. Kostel postavený v obci roku 1703 byl zasvěcen svatému Stanislavu, polskému patronovi, na památku návštěvy polského krále. Pro důstojné bydlení proboštů vystavěli cisterciáci v obci v letech 1724 -1748 ranně barokní zámek s kamenným portálem. V tomto období postavili také barokní kapli panny Marie a posléze menší barokní kapli svatého Jana Nepomuckého. 7. května 1911 byl položen základní kámen nového kostela, který byl vysvěcen 24. listopadu 1912. Období do 1. světové války bylo období rozmachu a rozvoje. Válka však přinesla lidem utrpení, řada z nich ve válce zemřela. Rozvoj přišel znovu až na začátku 30. let, i když obec poškozovaly časté povodně.Druhá nápověda 33. kolaStarobylá slezská obec leží v jižní části Hlučínské pahorkatiny necelých 6 km na severovýchod od města Kravař ve Slezsku, nedaleko hranic s Polskem. V obci žije v současné době více než 4 tisíce obyvatel. V obci na konci 60. let vznikl národopisný soubor Borovanka. Zakladatelkou a vedoucí souboru byla paní učitelka Růžena Šimečková. Pojmenovala soubor podle jeho prvních členů, z nichž byla většina z osady Borová. Děvčata vystupovala v krásných starých , později renovovaných krojích. Součástí programu byly národní tance nebo taneční ztvárnění lidových zvyklostí - například Vítání jara na Hlučínsku.Třetí nápověda 33. kolaV obci je skanzen lidových tradic, který byl vybudován vedle kostela ve staveních a na pozemku pana Jiřího Buriana. Skanzen má za úkol zachytit život našich předků před padesáti a více lety, má se stát místem, kde lidé přijdou zavzpomínat na své mládí a kde se mladší generace seznámí s životem a prací našich předků. Skanzen je i místem, kde se konají kulturní a společenské akce. Ve skanzenu můžete zhlédnout život na vesnici před desítkami let. Je tu stará kuchyně, ložnice, prádelna, místnost služky, stáj pro koně, chlév pro krávy, srubek, stodola vybavená starými stroji. Velmi zajímavou expozicí jsou i další dvě místnosti vybavené různými domácími potřebami a nářadím.Název obce nám zavolejte na záznamník s číslem 596 203 555 nebo pošlete elektronickou poštou na adresu pořadu Křížem krajem. Správnou odpověď se dozvíte v pátek z vysílání magazínu dobrých zpráv a zajímavostí Křížem krajem.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...