Starostové chtějí pro Karvinsko získat od státu stovky miliónů

2. září 2005

Starostové na Karvinsku začali bojovat o stovky miliónů korun ze státní pokladny. Jde o záchranu území, které skončily po těžbě uhlí doslova jako mrtvé zóny. V roce 2002 vláda rozhodla o finanční pomoci během následujících čtyř let, takže starostové přiznávají, že je velmi tlačí čas. Chtějí předložit seznam konkrétních postižených oblastí a navrhnout, co by se s nimi dalo udělat.

Proměna zdevastovaných míst na normální krajinu bude trvat velmi dlouho a přijde na miliardy korun, říkají starostové z Karvinska a dodávají, že chtějí státu, kraji a v neposlední řadě i těžební společnosti pomoci. Je to v našem zájmu, dodává primátor Karviné Antonín Petráš.

"Problém nastane, pokud to nebudeme řešit. Musíme se tedy dohodnout, jak to území má vypadat. Těžba a zatěžované životní prostředí by se mělo dostat na vyšší úroveň," vysvětluje primátor.

Důl Petr Bezruč

Doubrava je další obcí, která by chtěla zamést stopy po desítkách let nadvlády důlního průmyslu. Nezůstalo toho tady málo, říká zdejší starostka Květuše Szyroká. "Hlavní je řešení odkališť, která tu krajinu hyzdí. Takže - využití toho území pro nějaké jiné účely a likvidace té zátěže po hornické činnosti z minula."

A do třetice starosta Stonavy Ondřej Feber. Odhaduje, že by se mohly tímto způsobem dostat do Moravskoslezského kraje zhruba dvě miliardy korun na obnovu asi 700 hektarů. "Jelikož zaostává zejména projekční připravenost, je zde nebezpečí, že bychom o ty prostředky mohli přijít. Je proto nejvyšší čas, aby se samosprávy ujaly iniciativy, aby pojmenovaly jak věcně tak časově, jak tuto problematiku řešit."

Dotčené pozemky většinou ovládá společnost OKD, která bude zřejmě už brzy partnerem v jednání. Spolu s krajem a meziresortní komisí. Za několik dnů se starostové sejdou znova a dají dohromady konkrétní seznam navržených projektů - tedy konkrétní seznam míst, kde je záchrana nejnutnější. Pak bude nutné tyto plány prosadit.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu