Stát chce pomoci podnikatelům v kraji

3. srpen 2004

Pomoci menším firmám a podnikatelům a snížit počet lidí bez práce. To je hlavní úkol nového programu, se kterým přišla vládní agentura Czechinvest. Jde o dotace na vznik pracovních míst a rekvalifikace zaměstnanců. Peníze skončí v regionech s nejvyšší mírou nezaměstnanosti, takže kromě Opavska ve všech okresech Moravskoslezského kraje.

"V těch nejchudších oblastech si může podnikatel o svých cílech nechat jenom zdát. I kdyby nakrásně prosperoval, nemá peníze na rozjezd," říká Milan Horna, ředitel Úřadu práce v Bruntále. Státní pomoc je často jedinou nadějí. "V praxi užívaný způsob financování - napřed zaplať a potom dostaneš dotaci - je v tomto regionu nemožný, protože všechny peněžní ústavy vedou tento region jako rizikový, kde jakákoliv investice je ohrožená."

Dvě stě tisíc korun na vznik jednoho volného místa a suma do třiceti tisíc na rekvalifikaci zaměstnanců. To je nová nabídka Czechinvestu. Jak potvrdila mluvčí agentury Jana Víšková, je ale nutné splnit několik podmínek. Na ně by už ale mohly dosáhnout nejen velké firmy. "Zatímco velké společnosti ve strukturálně postižených regionech investovat nejméně sto milionů korun, v novém programu je tento limit snížen na deset milionů korun. Základní podmínkou je ale vytvoření nejméně deseti nových pracovních míst, k čemuž se firma zaváže v dohodě s úřadem práce a tato místa musí zachovat po dobu minimálně tří let."

Czech Invest

Dvě stě tisíc není málo, ale i tak to zřejmě bude pro mnohé firmy nedosažitelná pomoc. Závazky jsou zejména pro oblasti jako Osoblažsko stále velmi přísné. Tento podnikatel hovoří za všechny: "Když začneme brečet do světa a všichni kolem chtějí okamžitě peníze."

Bruntálský úřad práce přišel před časem s nápadem spojit dotační tituly například s krajem nebo ministerstvem práce a sociálních věcí. Cíl je ve všech případech jasný: dát dohromady co největší investiční pobídku. A nejen pro velké mezinárodní řetězce. Jaký bude zájem o novou službu Czechinvestu, to ukáže až čas.

autor: mrk
Spustit audio