Steak z hovězího s omáčkou Café de Paris, citronový krém proložený čokoládou s karamelem

Sáhneme po velmi kvalitním ale tím pádem i drahém mase a připravíme si z něj báječný šťavnatý steak. A aby toho masa nebylo příliš mnoho, zajíme ho báječným dezertem. Připravíme si ho s tvarohu, citrónu a mandlí během chvilky a stejně rychle ho i sníme, protože je skutečně výtečný.


Steak z hovězího s omáčkou Café de Paris

Suroviny:
- napolo uvařené brambory v celku bez slupky
- kvalitní steakové hovězí maso
- sůl
- pepř
- olej
- máslo
- smetana ke šlehání
- cibule
- kari
- čerstvé bylinky, nejlépe tymián, rozmarýn, pažitka
- demi glas nebo výpek z masa

Postup:
Nejprve si připravíme omáčku omáčka Café de Paris a souběžně s ní dáme vařit do jiného do hrnce oloupané brambory v celku. Cibuli na omáčku nakrájíme na co nejjemnější kousky, orestujeme ji do stavu, kdy bude tzv. „skelná“ a jemně na skus. Cibulku osmahneme na másle, do kterého přidáme trochu oleje aby se nepřipalovalo.

Poté přidáme bylinky najemno (tymián stačí stáhnout ze stopky, už ho nemusíme sekat nadrobno). Opět společně chvíli restujeme, poté přidáme smetanu s vysokým podílem tuku (šlehačku), abychom dále nemuseli omáčku dohušťovat. Přidáme sůl, pepř, kari, promícháme a necháme chvíli společně provařit. Omáčka postupně zkoustne a v tom okamžiku si ji dáme stranou.

Do hotového demi glas (základní šťávy k masu) nebo výpeku z masa přidáme napolo uvařené brambory a společně provaříme do měkka, aby natáhly chuť masového výpeku.

Nakonec si připravíme steak. Potřebujeme na něj kvalitní hovězí, nejlépe argentinské ale v tuzemském prostředí jej můžeme úspěšně nahradit minutkovým hovězím masem. Nejlepší jsou plátky v rozsahu 3 až 4 centimetry tloušťky. Maso předem určitě nesolíme. Můžeme jej ale naložit do bylinek a pepře a nechat odležet v chladu asi půlden.

Před tepelnou úpravou maso aspoň půl hodiny předem necháme odpočinout při pokojové teplotě. Na opékání použijeme olivový olej, který hodně rozpálíme a postupně na něj z obou stran steak opečeme velmi na prudko tak, aby se maso velmi rychle zatáhlo a nepouštělo šťávu. Nejběžnější úprava steaku je „medium“, což znamená rychlé opečení po obou stranách, poté ztlumit oheň pod pánvičkou a nechat dojít na mírnějším plameni (z obou stran cca 5 minut).

Při otáčení do masa nepícháme, ale opatrně otočíme pomocí kleští tak, aby zbytečně nepustilo šťávu. Po dopečení přeložíme na talířek a na něm necháme chvíli odležet (3-4 minuty), zatím do něj neřežeme aby šťáva z masa nevytekla.

Když je maso hotové, můžeme jídlo servírovat. Ještě krátce prohřejeme omáčku, poté dáme na ohřátý talíř brambory vařené v demi glas, přidáme omáčku Café de Paris (snažíme se ji na talíř nalít tak, aby vypadala zajímavě) a nakonec přidáme steak, brambory můžeme posypat najemno posekanými bylinkami a podáváme.


Citronový krém proložený čokoládou s karamelem

Suroviny:
- 1 balení tvarohu
- 1 celý citrón
- kvalitní čokoláda na strouhání
- blanšírované mandle
- moučkový cukr
- krystalový cukr
- trochu třtinového cukru

Citronový krém proložený čokoládou s karamelem

Postup:
Vezmeme si jeden celý citrón, polovinu šťávy přidáme do tvarohu, přidáme moučkový cukr a pořádně zamícháme. Poté si nastrouháme na hrubém struhadle čokoládu, kterou potom budeme dávat mezi jednotlivé vrstvy této hmoty.

Na pánvičku si vymačkáme druhou polovinu citronu, respektive šťávy, přidáme krystalový cukr a společně necháme provařit až do doby, kdy karamel začne zlátnout. Poté si do něj přidáme blanšírované (oloupané) mandle a opět necháme ještě chvíli provařit.

Mezitím si do skleničky na stopce (nejlépe koktejlová sklenice) dáme trochu tvarohové hmoty, posypeme silnou vrstvou čokolády a opět dáme druhou vrstvu tvarohu. Nahoru dáme trochu mandlí z karamelu a přelijeme tekutým karamelem. Necháme 20 minut zchladit v lednici a poté podáváme.

autor: š.iva

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.