Strážníci jsou na žebráky krátcí, obchodníci si na ně stěžují

6. červen 2006
Zprávy , Zprávy

Žebráci čekající na almužnu, to je realita na kterou můžeme čím dál častěji narazit v centru Ostravy. Turisté v ulicích jim totiž přinášejí šanci na obživu. Místem, kde je žebrání běžným jevem, je i Masarykovo náměstí. Místní obchodníci ale nejásají.

Až deset tisíc korun měsíčně si může vydělat žebrák v centru Ostravy. Ulicemi prochází od pondělí do soboty, nejčastěji kolem oběda a odpoledne. S takovýmito zkušenostmi se svěřil bezdomovec, který se žebráním živí osm let. Jmenuje se Dušan. "Po centru Ostravy chodím od deseti hodin a jsem tady tak do půl třetí. Většinou mi lidi nic nedají, ale někteří mají dobré srdce, takže mi dají po koruně, po dvou, po dvacet, po padesát... Někdo mi koupí jídlo. Rohlíky a mlíko. Denně si vyžebrám asi tři sta čtyři sta korun."

Masarykovo náměstí v Ostravě

Na ulici mě už i párkrát zbili, dodal Dušan. S žebráky, ale rozhodně nemají slitování podnikatelé v centru města. Bezdomovci čekající na almužnu jim prý odrazují zákazníky. Mluví majitelka butiku, Zdeňka Rusnáková. "Vadí mi to strašně moc. Hodně zákazníků nám to odradilo. Jeden žebrák sedí tady, druhý na rohu, třetího jsem viděla tady u květinářství. Když zavoláte na městské, řeknou vám: on nic nedělá, my s tím nemůžeme nic dělat."

Pokud žebráci nejsou agresivní nebo neznečišťují veřejná prostranství, mají městští strážníci svázané ruce, objasňuje ředitel Městské policie v Ostravě, Jan Hulva. "My se s těmito záležitostmi pochopitelně setkáváme. Zaplaťpánbůh je to u nás o poznání mírnější než ve větších evropských městech. Nicméně je to mnohdy obtěžující. Že někde někdo je, to není protizákonné. My proti tomu nemůžeme zasáhnout. To znamená, že strážníci musí mít dostatečnou znalost právních norem. Teprve až tito lidé poruší právní normu, mohou zasáhnout."

Za přestupek mohou strážníci městské policie udělit pokutu maximálně do výše jednoho tisíce korun.

autor: Jiří Veselý
Spustit audio