Středeční Noční linka: Den vzniku samostatného československého státu

28. říjen 2020

Jak jste prožili dnešní sváteční den? Je pro vás dnem výjimečným nebo dnem jako každý jiný? Navštívili jste například nějaké pamětihostnoti, poklady, kam se běžně nedostanete? Pokud ano, tak které? Pokud jste zůstali doma, sešli jste se s přáteli nebo s dalšími členy rodiny a prožili jste příjemný svátečně-odpočinkový den?

Jak vnímáte historii vzniku samostatného československého státu? Zajímáte se o naši historii? Máte ve své blízkosti člověka, kterého byste navrhli na vyznamenání, kterého byste ocenili? Pokud ano, tak za co?

Den vzniku samostatného československého státu je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 28. října. Slaví se jako připomenutí výročí 28. října 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu. Ve stejný den zahájila v Ženevě delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem jednání s představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem o vytvoření a podobě samostatného československého státu. Mimo jiné dospěli k dohodě, že nový stát bude republikou a prezidentem se stane Masaryk.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová