Středeční Noční linka: Den vzniku samostatného československého státu

28. říjen 2020

Jak jste prožili dnešní sváteční den? Je pro vás dnem výjimečným nebo dnem jako každý jiný? Navštívili jste například nějaké pamětihostnoti, poklady, kam se běžně nedostanete? Pokud ano, tak které? Pokud jste zůstali doma, sešli jste se s přáteli nebo s dalšími členy rodiny a prožili jste příjemný svátečně-odpočinkový den?

Jak vnímáte historii vzniku samostatného československého státu? Zajímáte se o naši historii? Máte ve své blízkosti člověka, kterého byste navrhli na vyznamenání, kterého byste ocenili? Pokud ano, tak za co?

Den vzniku samostatného československého státu je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 28. října. Slaví se jako připomenutí výročí 28. října 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu. Ve stejný den zahájila v Ženevě delegace Národního výboru vedená Karlem Kramářem jednání s představitelem protirakouského zahraničního odboje Edvardem Benešem o vytvoření a podobě samostatného československého státu. Mimo jiné dospěli k dohodě, že nový stát bude republikou a prezidentem se stane Masaryk.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...