Středověká studna, kterou objevili dělníci na zámku v Klimkovicích, se má stát ozdobou nádvoří

6. prosinec 2018

Zřejmě středověkou studnu objevili dělníci při výkopových pracích na nádvoří klimkovického zámku. Práce na rekonstrukci pak musely být kvůli objevu zastaveny. O dalším postupu totiž rozhodne archeolog. Podle zástupců radnice jde o zásadní událost. Studnu by rádi obnovili a udělali z ní místní atrakci.

Vladimír Rimmel, který v zámku provozuje vinný sklep, nahlíží do nově objevené studny. „Slyšel jsem, že tady byla, nebo že tady dokonce někde je u nás ve sklepě. Ale to je asi bomba,“ míní pan Rimmel.

I když je o existenci studny zmínka už v písemných materiálech z roku 1665, při průzkumech v minulosti se ji objevit nepodařilo. Až teď, kdy se na nádvoří kope kanalizační přípojka. „Začalo to tím, že se bagr zakousl do země a najednou se propadl kus klenby. Tak jsme na to přišli,“ říká starosta Klimkovic Zdeněk Husťák (ČSSD).

Klimkovický starosta Zdeněk Husťák (ČSSD) u otvoru do studny, kterou objevili dělníci při výkopových pracích

Podle prvních měření je studna asi metr a půl široká. „Změřili jsme si ji tak amatérsky a hladina je tak dvanáct metrů. Nicméně, co se týče dna, skončili jsme na nějakých dvaceti metrech a ještě jsme dna nedosáhli. Předpokládám, že archeologický výzkum na dně studny něco objeví. Mohou to být zajímavé věci, artefakty do našeho muzea, protože my o tom zámku víme skutečně velmi málo,“ dodává starosta.

S pracemi na nádvoří musí město počkat, než skončí archeologický průzkum. Historická studna by se pak měla stát ozdobou nádvoří. „V ideálním případě by studna mohla být lákadlem. Dát tam ten rumpál, řetěz, jak to máme popsáno z toho 17. století a pak by to bylo určitě atraktivní pro návštěvníky nebo i pro občany města,“ dodává starosta Zdeněk Husťák.

Dělníci při výkopových pracích na nádvoří klimkovického zámku objevili zřejmě středověkou studnu
autor: iha
Spustit audio

Související