Studenti budou mít vlastní čajovnu

3. listopad 2004

Ostravští vysokoškoláci si dnes večer otevřou vlastní čajovnu. Vznikla na kolejích Vysoké školy báňské v budově B a na jejím otevření se podíleli studenti obou ostravských univerzit. Hlavně ti přespolní. Slavnostní otevření plánují studenti na dnešních 19 hodin.

Čajovna Agapé na studentských kolejích VŠB v budově B je projektem skupiny mladých lidí, kteří se rozhodli věnovat svůj volný čas návštěvám Ústavů sociální péče a zpříjemňovat život místním obyvatelům. Pomáhají taky zdravotně postiženým, starým lidem, dětem z dětských domovů. Organizují pro ně výlety a různé kulturní a společenské akce. Dosud ale neměli místo, kde by se mohli scházet, říkají autorky projektu Jarmila Marková a Jana Motyčková.

"Je to projekt ostravských vysokoškoláků. Vznikl proto, že jsme měli společnou místnost, která ale není tak dobře vybavená, aby mohla sloužit k příjemnému posezení a vytváření společných aktivit a setkávání nás studentů. Potřebujeme nějaká místo, kde se můžeme scházet, popovídat si o problémech, ale taky naplánovat, co chceme společně podniknout," vysvětlily autorky projektu.

Koleje VŠB-TU

Studenti projekt čajovny vloni přihlásili do programu Připoj se, určenému mladým dobrovolníkům, a získali dotaci na její vybavení. Jana Motyčková říká, že návštěvníci se mohou těšit hlavně na dobré čaje, alkoholu se chtějí spíše vyhýbat. "Chtěli bychom, aby tam bylo co nejméně alkoholických nápojů, pokud možno žádné. Takových příležitostí mají studenti spoustu. A jde také o to, aby hosté, kteří tam třeba přijdou na přednášky, které bychom tam rádi realizovali, neměli rozvázané jazyky a nebreptali hlouposti."

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio