Studenti závěrečných ročníků středních škol a gymnázií se dnes vracejí do lavic

25. listopad 2020

Studenti závěrečných ročníků středních škol a gymnázií se dnes vracejí zpátky do lavic. Budou v nich sedět v rouškách. Ředitelé ale musí dohlédnout i na dodržování dalších hygienických pravidel. Maturanti z různých tříd by se totiž neměli vzájemně potkávat. Ředitel Wichterlova gymnázia v Ostravě například proto musel připravit speciální rozvrh i do jídelny.

„Podle toho, co vím, se maturanti do školy strašně moc těší, protože nejhorší, co může být, je nejistota. A ta nejistota byla hodně velká,“ říká fyzikář závěrečných ročníků Antonín Balnar. „Na jaře byli odhodlaní, že to zvládnou, ale teď už byli někteří demotivovaní. A také byli nervózní – ani ne tak z maturity jako z přihlášky na vysokou školu,“ dodává.

„Hodně jsme s nimi mluvili, vysvětlovali. A myslím, že ty nůžky se mezi nimi hodně rozevřely. Jsou takoví maturanti, kteří nedělali moc, a jsou takoví, kteří byli hodně poctiví. A těm se to potom u těch přijímacích zkoušek samozřejmě vrátí v dobrém,“ míní Balnar.

Podle ředitele gymnázia Jana Netoličky mají pro příchod maturantů už vše připravené. „Máme připravené záložní roušky pro pedagogy i pro žáky, kdyby zapomněli nebo ztratili,“ říká Netolička.

Čtěte také

Úkolem ředitele je i například zajistit, aby se studenti s různých tříd vzájemně nepotkávali. Proto jim upravil rozvrh seminářů. „Tady jsme zatím šli tou cestou, že pokud platí čtvrtý stupeň psa, tak semináře se odučí distančně a maturanti budou mít prezenčně hodiny, ve kterých bude ta třída moci zůstat homogenní, nenamíchaná s jinými,“ dodává Netolička.

Ředitel školy musel například připravit rozvrh i do jídelny. Zatímco maturanti už v ní můžou normálně obědvat, studenti nižších ročníků si budou i nadále chodit pro oběd s sebou.

Spustit audio

Související