Suistamon Sähkö: Tanec s brzdovou destičkou v krku

Po vystoupení na veletrhu Womex za finskou skupinou Suistamon Sähkö přišli lidé s vážně míněným dotazem, jestli nešlo o vtip. Obavy z poslechu hudby, která zní jako lidová hudba, vypadá jako lidová hudba, ale s lidovou hudbou nemá nic společného, snad zmírní snad fakt, že bez lidové hudby by nikdy nevzniklo tak skvělé album jako Varokaa! Hengenvaara.

Během tance vám opravdu hrozí kolaps, názvem Pozor! Nebezpečí života stejně tak ale skupina míří na hodiny, ukazující za pět minut dvanáct před koncem života na planetě, kde spousta lidí změnám klimatu nevěnuje pořád přílišnou pozornost. To je pro Finy dost důležité téma, ne však jediné a každopádně i ta nejméně příjemná podává zabalená v humoru, s nadsázkou a ve formě folktroniky promíchané s hip hopem.

Suistamon Sähkö překládáme jako Elektřina ze Suistamo, tedy městečka z ruské části Karélie. Sem, jak jsme si v tomto pořadu už vyprávěli, dorazila kdysi mladá studentka Sibeliovy akademie Anne-Mari Kivimäen, aby tu studovala zapomenutou hudbu tamního rodáka, zpěvák a akordeonisty Ilji Kotikallieho. Inspiroval ji k natočení několika velmi ceněných sólových alb a k setkání s tanečnicí a zpěvačkou Reettou-Kaisou Iles, se kterou vytvořily folk-kabaretní duo Puhti, věnující se s velkou láskou, ale i nekompromisní svévolí lidové hudbě.

Elektronik, beatboxer a raper Eero Grundström se nezdá, ale jako respektovaný hráč na harmonium doprovází také slavnou akordeonistku Mariu Kalaniemi a s foukací harmoniku září ve famózní kvartetu Sväng. Finské tradiční hudbě vždy nablízku. Zpěvák, tanečník a autor většiny ulétlých textů Tuomas Juntunen se kolem ní pouze mihl, pravdou však je, že tradice má v úctě, ačkoliv tomu podle jeho androgynního vzhledu nic nenasvědčuje. Jenomže to už se teď vztahuje na všechny členy Suistamon Sähkö, kteří vypadají, jako by právě opustili podium nějaké burlesky. Na grafiku a videa vyprovázejících do světa nové album si totiž najali uznávaného módního návrháře Justuse Kantakoskiho a fotografa Morttiho Saarnia. Protože jsou to prý mladí kluci, kteří je chápou a ke  všemu žijí v Paříži.

Vymanit se z kouzla Suistamon Sähkö je těžké. Jmenovitě: u skladby  Up'n Down třeba přiznávají, že ruský akordeon Notka se drží rytmů legendárního počítače Commodore 64. A pevný postoj k šílenství dnešní doby zastává Anne-Mari v tanečním trháku Kutsu: shrnuje totiž inspiraci nadžánrovým albem Madame X od Madonny, afropopem z Mozambiku a zvukem pářící se karelské kukačky.  A jestliže si u některých příběhů prý připadáte jako při návštěvě městečka Twin Peaks, nesmíte si divit, že vám občas v krku zaskočí i brzdová destička.

„Naším hlavním cílem je přimět lidi tančit a dobře se u toho společně bavit. Jistě, můžeme je přivézt do klubu a naučit je tradiční tanec jenkka, jenomže to by šlo jen o část zábavy, o kterou stojíme,“ tvrdí manifest Suistamon Sähkö, posilující si s albem pozici jedné z nejzajímavějších finských skupin posledních let.

Spustit audio

Související