Švadleny Národního divadla moravskoslezského šijí místo kostýmů roušky

17. březen 2020 12:29

Umělecký život Národního divadla moravskoslezského se v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru úplně zastavil. Do odvolání se nezkouší, herci se připravují doma. Čilý ruch naopak stále panuje v dílnách na výrobu kostýmů. Nešije se tam ale oblečení pro chystanou premiéru. Místo nich švadleny už druhý den intenzivně pracují na výrobě provizorních roušek. 

Dnes se v dílnách NDM sešly tři desítky švadlen. Pomáhají jim i pracovníci vyrábějící dekorace, například truhláři a čalouníci. „Odložili jsme výrobu kostýmů. Kdo umí šít, šije roušky. Ostatní pro nás připravují střihy a materiál,“ řekla vedoucí výroby kostýmů Eva Janáková. 

Čtěte také

V pondělí vyrobili v divadle asi 100 roušek, kterými vybavili pracovníky divadla. Dnes mají v plánu ušít dalších 500. Dostane se i na členy baletního souboru, kteří musí trénovat. Další pak poputují pracovníkům městských organizací a úředníkům, kteří musí zůstat v kontaktu s veřejností, například strážníkům.

K výrobě používají švadleny divadla bavlněnou kapsovinu, která se používá na kapsy pánských kalhot a sak. „Látky máme dost, další jsme si ale už objednali,“ řekla Janáková. Před použitím ale musí uživatelé roušky dezinfikovat, například vypráním na 60 stupňů. 

Roušky už týden vyrábí i Zuzana Dedková z Dobroslavic na Opavsku. Bývalá švadlena oprášila svou živnost a nyní společně s dvacetiletou dcerou a dvaasedmdesátiletou maminkou šijí roušky. Využívá látky, které jí zbyly, když ze zdravotních důvodů podnikání ukončila.

Čtěte také

„Zatím jsme jich vyrobily asi 300. Dalších 300 mám už nastříháno. Něco prodávám, abysme měly na látky a energie. Velkou část ale rozdávám. Slíbila jsem je například prodavačkám v Globusu. Rozdala jsem je i kuchařkám, které ve školní jídelně vyvařují pro seniory,“ uvedla.

Roušky asi před týdnem začala šít pro potřeby rodiny. Pak se ale spustila lavina zájmu ze strany přátel. Přidali se známí a pak známí známých.

„Materiálu mám dost. Objednala jsem navíc další paletu látek. Oslovila jsem i kamarádky, které se nabídly, že chtějí pomoci. Budeme šít, jak bude potřeba. Jsem připravena vyrobit tisíce roušek,“ dodala.

zdroj: ČTK
Spustit audio