Tajemství loubku aneb borovicové koše Milana Macha

8. květen 2021

Jižní Čechy a především Třeboňsko jsou nejen malebným krajem rybníků a blat, ale také borových hájů. A právě borovice, respektive dřevěné pruhy z ní, jímž se říká loubky, jsou základním materiálem, z nějž dokáže plést překrásné koše Milan Macho z Tušti u Suchdola nad Lužnicí.

Proutěné koše z borovice plete Milan Macho

Milan toto starobylé řemeslo, které na Třeboňsku nejvíc vzkvétalo v 18. a 19. století, zdědil po dědečkovi Františkovi a udržuje ho už v páté generaci.

Ve svých 38 letech je nejmladším držitelem titulu Nositel tradice lidového řemesla, které vynikajícím lidovým umělcům uděluje Ministerstvo kultury ČR. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.