Tak rozkvetlý kostelní interiér, jako je v Dolních Marklovicích, jen tak nenajdete

21. únor 2022

Kostel Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích na Karvinsku patří k nejlépe zachovalým dřevěným kostelům v Horním Slezsku. Je kulturní památkou a cenným dokladem lidového umění. V devadesátých letech prošel větší rekonstrukcí a teď ho další velká oprava čeká.

Z roku 1739 pochází dřevěný kostelík Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích, části Petrovic u Karviné. Postavený byl v místě původního, ještě staršího dřevěného kostela zasvěceného svatému Mikuláši. V interiéru můžete obdivovat unikátní nástěnné malby s květinovými motivy a kvítky je pokryt taky strop. Taková výzdoba je v dřevěných kostelech vzácností. Nejen to zaujme.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...