Technici z Freibergu vymysleli plovoucí větrné elektrárny

23. květen 2012

Deník Freie Presse píše o odbornících z báňské akademie ve Freibergu, kteří vyřešili problém umisťování větrných elektráren na širém moři. Dosud se větrné elektrárny daly stavět jen tam, kde hloubka moře dosahuje nanejvýš padesát metrů. Přitom tři čtvrtě světového potenciálu větrné energie je nad moři hlubšími než třicet metrů.

V místech, kde je moře hlubší, totiž vane silnější vítr. Freiberští technici vymysleli plovoucí elektrárny, které mohou být i na osmisetmetrové hloubce. Budoucnost větrných elektráren je díky jejich vynálezu na moři, nikoli na pevnině.

Die Tageszeitung „Freie Presse“ schreibt über Wissenschaftler der Bergakademie in Freiberg, die das Problem der Windkraftanlagen und ihrer Standorte gelöst haben. Bislang können Windräder nur in höchstens fünfzig Metern Meerestiefe gebaut werden. Drei Viertel des weltweiten Potenzials von Windrädern liegen dabei bei Wassertiefen von über dreißig Metern. Je tiefer das Wasser, desto stärker weht nämlich der Wind darüber. Die Freiberger Techniker haben schwimmende Windkraftanlagen entwickelt, die auch in tiefen Gewässern bis zu acht hundert Metern eingesetzt werden können. Die Windkraftanlagen der Zukunft stehen nicht mehr auf Land, sondern schwimmen dank ihrer Erfindung im Wasser.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.