Timur a jeho parta

10. únor 2011
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Ostravané se mohou jednou za čas dostat do Paříže aniž by opustili naše krajské město. Umožňuje to novinka - přenosy baletu z Národní opery v Paříži. Dům kultury města Ostravy se rozhodl, že zájemcům o lístky dá ještě dárek. Taková snaha se ovšem může minout účinkem.

Konečně je to tady, pomyslela jsem si, když jsem na internetu zjistila, že i v Ostravě lze zajít na přímý přenos baletu z pařížské opery. Štěstí jiné slovo mé pocity nemůže vyjádřit lépe. Rychle jsem vyjela do ostravského domu kultury, abych si co nejdříve pořídila lístky. Když jsem zaplatila, paní pokladní, která zřejmě prošla ostravským kurzem marketingu, mi oznámila, že mi náleží i dárek. A podala mi papírovou krabičku, ve které bylo několik ohmataných filmů na DVD. Rozpačitě jsem si to začala prohlížet, v duši jsem stále měla štěstí z toho, že uvidím pařížský balet, radostné pocity však vyprchaly okamžitě, když mé oči spočinuly na obálce filmu Timur a jeho parta. Ano, ostravský dům kultury nabízí těm, kteří chtějí vidět pařížský balet, jako dárek Timura a jeho partu. Tlak mi stoupl tak, že by mě můj pan doktor Pika ze Staré Bělé okamžitě odvezl do nemocnice. Hrdlo se mi stáhlo a tón mého hlasu přešel do dikce mé matky učitelky v důchodu. Něco takového odmítám, tím se nenechám urážet, pronesla jsem pateticky Další zákaznice, která stála za mnou, se přidala a tak jsme zorganizovaly menší vzpouru. Chápu, že paní pokladní jen plnila pokyny. Pokyny těch, kteří v domě kultury mají zřejmě kultuře rozumět. Pro ně je tento můj vzkaz, klikněte si na encyklopedii Wikipedia, tam se píše, že třeba jeden známý vědec antropolog charakterizuje kulturu jako síť významů, v nichž a s jejichž pomocí člověk žije, které přijímá od své společnosti a které naopak předává svým dětem.

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.