Tiše šeptám. Text písničky Vladimíra Václavka z nového alba patří k nejsilnějším

11. červen 2021

V Hudebním přístavu hostíme Vladimíra Václavka, vynikajícího písničkáře, kytaristu, skladatele a textaře. Skutečnou a ryzí legendu české nezávislé a alternativní hudební scény.

Je mou velkou radostí představit vám jeho nové album Fly (Tak leť). To natočil spolu s kytaristou Pavlem Šmídem a řadou vzácných hostů. Nahrávka je opravdu letem, širokým a nesmírným světem. Václavek vnímá realitu často z oblačné a nadpozemské perspektivy.

Taková je i píseň Tiše šeptám, kterou si představíme. Její text patří k nejsilnějším, jež jsem letos slyšel. V refrénu se zpívá: Pusťme to po větru, pusťme to po vodě / to zavoněly květy, dejme je svobodě...

A to je krásná výzva, kterou je dobré přijmout. Ulevit si od starostí, dokázat je opustit. To je instinktivní pud sebezáchovy, který Václavek dokázal pojmenovat s nadčasovou platností.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová