Tragické bombardování Ostravy z roku 1944 připomíná nový památník
V Ostravě-Zábřehu stojí nový památník věnovaný obětem bombardování za druhé světové války. Připomínat má tragické události z 29. srpna roku 1944, kdy při spojeneckém náletu na Ostravu zemřelo přes 400 lidí. A právě Zábřeh patřil k nejzasaženějším lokalitám.
„Ty objekty, které jsou jakoby na té desce pamětní, tak ty připomínají bomby úplně na první pohled, myslím si, že ta inspirace je zcela jasná. Dvou a půl metrový památník je vyrobený ze speciální oceli, která časem vytvoří rez a změní tak svou barvu. Vidím v tom takovou symboliku, ty vzpomínky změní barvu, vyblednou, ale ta podstata, ta struktura zůstane pořád stejná,” vysvětluje autor památníku Lukáš Dvorský.
Památník je umístěn u zdravotního střediska nedaleko ulice V Troskách. Ta svůj název získala podle místa, které bylo tehdy nejvíce poškozeno americkým náletem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kardiolog Neužil: Dostat potřebnou péči je v Česku snazší než jinde ve světě. Příliš se podceňujeme
-
Filozof Petříček: Většina politiků je něco jako prázdná skořápka. Ve volbách už nejde o politické ideály
-
Ficova agresivita se stále stupňuje. Své odpůrce pozval strašením na náměstí, říká šéfredaktor Šabata
-
Snazší nábor, vyšší benefity nebo ‚služba na zkoušku'. Státní tajemník popisuje chystané změny v armádě