Třebom na Opavsku vypsala veřejnou sbírku na pomoc pro své obyvatele

26. září 2023 08:20

Trvalo to jenom pár minut a malá vesnice Třebom na Opavsku byla zalitá vodou a nánosy bahna. Stalo se to před necelými dvěma týdny a i když se například chodníky nebo cesty už podařilo uklidit, domy a zahrady budou poničené ještě dlouho. Obec Třebom proto vypsala veřejnou sbírku pro nejvíce zasažené domácnosti.

Domem paní Marcely Pavlíkové se bahnitá vlna převalila už v roce 2016. A v noci 13. září bahno prohnalo domkem znova. „Bylo to rychlé, dvacet minut? To ani nepostřehnete, protože nevíte kam utéct,“ říká. Doufá, že když bude doma topit, tak dokáže stěny a podlahy vysušit než přijde zima.

„Nejhorší je vidět ty lidi – někteří to měli už potřetí, asi ta první pomoc je pro ně důležitá. O výši škody ještě nemáme představu, vyčísluje se,“ říká místostarostka Třebomi Lenka Černá (nez.).

Místostarostka potvrdila, že potok Pština po několika letech znova nevydržel nápor vody a ta vzala bahno z polí kolem vesnice. Pomáhaly hasičské sbory i firmy se zapojily s těžkou technikou.

Naštěstí se nedávno podařilo dokončit stavbu suchého poldru. Protipovodňové nádrže. „Kdyby nebyl, tak ta vlna je mnohem vyšší a zasáhla by mnohem více rodin. A děkuji všem lidem, kteří přispějí materiálně nebo finančně,“ dodává místostarostka.

Obecní sbírka, do které už se zapojili také obyvatelé sousedních vesnic, potrvá do konce listopadu.

autor: Martin Knitl
Spustit audio