Trestanci z Heřmanic se dali na studium

15. červen 2004

Dvanáct trestanců z Ostravy-Heřmanic skládá závěrečné učňovské zkoušky. Pokud uspějí, budou z nich vyučení zámečníci. Dnes byla na řadě praktická zkouška, pozítří přijde test z teorie. Kdo zvládne obě části, dostane v pondělí výuční list.

24letý Zdeněk Kalandra už jeden výuční list má - ještě na svobodě se vyučil kuchařem a číšníkem. Pak sedl opilý za volant, havárii nepřežili tři lidé. Dostal za to sedm let nepodmíněně. "Zabiju čas tím, že se učím. Tady mám na to čas, venku jsem ho neměl. Mám vyznamenání, na konci jsem měl samé jedničky. Plánuju, že to budu používat i venku jako soukromník, protože máme doma dílnu, tak se budu učit," říká Kalandra.

Trestance z heřmanické věznice učili mistři a učitelé karvinského učiliště Dakol. Odborný mistr Václav Kalčík si studenty z věznice pochvaluje. "Mají úplně jiný přístup, daleko více se tomu učení věnují. Je také vidět, že jsou jiná věková kategorie než mladiství, žáci na učilišti a to je, si myslím, velký rozdíl. I ten přístup je jiný a docházka, která je tady téměř stoprocentní."

Z 26 odsouzených, kteří před třemi lety ve vězení usedali do školní lavice, nedošla k závěrečných zkouškám více než polovina. Mluvčí heřmanické věznice, psycholožka Radomíra Dlouhá vysvětluje, že jen tři odpadli, protože se jim nechtělo učit. Ostatním mezitím trest skončil, nebo je za dobré chování propustili dřív. Kdo u studia zůstal a dobře se učil, dostal každý měsíc kapesné - 80 korun až stovku. Psycholožka si však myslí, že vězni, kteří vydrželi, získali mnohem víc. "Kromě praktických dovedností a teoretických vědomostí získají určitě sebedůvěru, že něco dokázali."

Učňové mají za sebou první část zkoušky - praktickou. Za dva dny je čeká test z teorie. Kdo uspěje, dostane v pondělí výuční list. Těší se na něj i Martin Farkaš, který je v Heřmanicích je na12 let za vraždu otčíma. Dávno má vyšší vzdělání - maturitu, ale zámečnická práce se mu líbí. A také rád studuje - už teď se dal na nástavbu, a až za šest a půl roku půjde ven, chtěl by zkusit i vysokou. "V případě, že si zvýším kvalifikaci, tak mohu někde pracovat jako mistr nebo třeba kreslit návrhy staveb. Pokud bude možnost, tak budu pokračovat dále."

autor: Jana Bohušová
Spustit audio