Triatlonista Jurij Tarča je prvním Čechem, který získal titul dvacetinásobného ironmana

22. září 2023

Jurij Tarča ze Studénky se letos jako jediný Čech postavil na start Double Deca Ultratriatlonu ve Švýcarsku. Čtyřiapadesátiletý ultramaratonec měl za úkol uplavat 76 kilometrů, dalších 3600 kilometrů ujet na kole a na závěr uběhnout 844 kilometrů.

Jurij Tarča ve Švýcarsku protnul cílovou pásku za 27 dní. Celkovým sedmým místem v mužské kategorii si splnil přání, o kterém snil od roku 2015. Před osmi lety nastal v jeho životě zlom. Poté co ho na kole srazilo auto, byl dvě až tři minuty v bezvědomí a skončil v nemocnici s prasklou lebkou a otřesem mozku. Po zotavení přemýšlel, co bude dělat v životě dál. A zaměřil se na triatlon. Sportovní základy měl. V minulosti dělal atletiku, hokej nebo cyklistiku. Triatlonové závody pro něj byly další výzvou.

Začalo to populárním dlouhým ironmanem, poté závodník ze Studénky přesedlal na ultratriatlon. Jenže Jurij Tarča chtěl dosáhnout něčeho opravdu unikátního a tak se přihlásil na dvacetinásobek, kde už se mu opravdu povedlo být jediným úspěšným Čechem. Umístil se sedmý a tento výsledek by rád do budoucna vylepšil.

autoři: Iva Piskalová , tif
Spustit audio