Třinecká nemocnice má nový přístroj počítačové tomografie a taky magnetické rezonance

24. listopad 2023 10:44

Týden testuje nemocnice v Třinci nové CT, přístroj počítačové tomografie. Zařízení je zatím ve zkušebním provozu, pacienty už ale vyšetřuje. Zařízení nahradilo mobilní CT z Polska, které nemocnice dočasně využívala. Oddělení radiologie má od září v provozu i nový přístroj magnetické rezonance.

„Staré přístroje prostě už neměly ten výkon. Tady jde o výkon těch přístrojů, o rychlost vyšetření, mnohem delší bylo i zpracování těch snímků,“ říká radiologická asistentka Beata Peprníková a ukazuje, jak vypadá práce zdravotníků s novým přístrojem CT. „Tady tento přístroj udělá spoustu věcí za vás. Centrování pacienta – to, co vy třeba přesně neodhadnete okem, tak to si ten přístroj vlastně nacentruje sám,“ dodává.

Moderní počítačová tomografie funguje v třinecké nemocnici týden a během zkušebního provozu denně vyšetří přes 30 pacientů.

Ještě před pár týdny tam ale pacienty obsluhovalo mobilní zařízení z Polska. „Jako první v republice jsme použili služby mobilního CT přístroje a to nám velmi pomohlo, takže ty výkony, které by musely být buď odloženy anebo provedeny v jiných zařízeních, tak jsme mohli poskytovat i nadále,“ říká ředitel nemocnice Jiří Veverka. Teď mobilní CT vyšetřuje pacienty v Krakově.

Nový přístroj počítačové tomografie dodává lékařům přesnější výsledky a vyšetření je rychlejší. Navíc má větší otvor pro lehátko a pacient se tak nemusí cítit stísněně. „Vyšetřujeme pacienty z nemocnice anebo akutní, co přijdou na urgentní příjem. Samozřejmě ve službě pokračujeme při tom, když někdo přiveze akutní mrtvici, nebo když někoho přivezou s bolestmi hlavy, popisuje primářka radiologického oddělení Barbara Budínská, která už od září pracuje i s novým přístrojem magnetické rezonance.

Oba dva přístroje i stavební úpravy oddělení stály asi 56 milionů korun a většinu zaplatily dotace z evropských fondů.

Spustit audio