Třinečtí zastupitelé se pohádali kvůli prodeji městských bytů

4. listopad 2011
Zprávy , Zprávy

Městské byty v Třinci jsou na prodej. Zastupitelé rozhodli, že je mohou získat lidé, kteří v nich bydlí. Koupit je mohou výhodněji za cenu podle znaleckého posudku. Radnice totiž potřebuje peníze na výstavbu levného bydlení pro sociálně potřebné skupiny obyvatel. Plán se ale nelíbí politické opozici. Po bouřlivé diskusi dokonce část zastupitelů opustila jednání.

Město vyjde vstříc lidem, kteří usilují o vlastní bydlení. Za přesně stanovených podmínek. „Buď se prodají nájemníkům nebo se prodávat nebudou,“ ujišťuje místostarosta Ivo Kaleta a dodává, že prodávat se bude jenom v domech, kde má zájem většina partají.

Oslovení obyvatelé možnost vítají, i když dodávají, že to může být komplikované. „Já bych bral městský byt, byl bych ve svém,“ říká jeden z místních. „Můžete si tam udělat opravy podle sebe, ale někdy je s lidmi těžká domluva,“ dodává starší paní.

Městu patří asi 1800 bytů, a tak to má zůstat, ozývalo se z opozičních lavic při posledním jednání zastupitelů. „Město by mělo mít dostatek prostor, aby uspokojovalo potřeby svých občanů. Žadatelů o městské byty je 400, ale to nejsou občané, kteří si ten byt chtějí koupit. Ti na to nemají,“ namítá sociální demokrat Radim Turek.

Ostrá debata na téma byty se zdála příliš dlouhá Ladislavu Vrátnému. Zastupitel za TOP 09 proto navrhnul její ukončení. A většina jej podpořila. „K ničemu by to nevedlo. Oni záměrně vytvářeli nějaké problémy,“ vysvětluje.

Část zastupitelů pak na protest opustila sál. Zásady prodeje městských bytů podpořila většina zastupitelů. Radnice už připravuje seznam domů, které nájemníkům nabídne.

Spustit audio