Turisty vyhledávaný Štramberk trápí přemnožené toulavé kočky

11. srpen 2022 08:10

V centru městečka označovaného jako Moravský Betlém, kde výletníci ochutnávají štramberské uši, to nevábně páchne. Radnice se proto zapojila do tzv. kastračního programu, toulavé kočky chce odchytávat a zdarma kastrovat.

Náměstím plným turistů se z několika pekáren a cukráren line vůně sladkých štramberských uší, ale do nosu vás tady může udeřit i nepříjemný zápach kočičích výkalů. Kočky jsou pro výletní městečko stále větším problémem.

Čtěte také

„Počet těch toulavých koček je opravdu už enormní a zvláště tady v centru města to nevypadá hezky, kdy tudy prochází denně stovky turistů a objevují se kočičí fekálie. To je problém hlavně v centru města,“ potvrzuje starostka Andrea Hlávková (SNK pro občany Štramberka).

Přemnožených koček si všímá i pan Pavel, důchodce, který má tady dům se zahrádkou. „Je tady hodně koček, jsou všude. Já mám psa a po tom si musíte uklízet. Kočka je navolno, je to divoký tvor, tak nenaděláte nic. Rozmnožily se hodně až poslední dobou,“ říká pan Pavel.

Město se proto zapojilo do takzvaného kastračního programu. Lidé mohou na radnici hlásit toulavé kočky a úřad zajistí kastraci. „První podněty a žádosti teprve přijímáme, rozjet by se to mělo po prázdninách,“ ujišťuje starostka.

Problém řeší i Karviná

Problémy s toulavými kočkami řeší třeba i Karviná, která veterinářům proplácí kastrace. „Vykastrováno bylo 151 koček a 70 kocourů. Většina veterinářů má finanční částku na kastrace pro letošní rok vyčerpanou,“ potvrzuje mluvčí radnice Lukáš Hudeček.

Karviná letos zaplatila veterinářům za kastraci koček 240 tisíc korun.

Spustit audio