Unikátní zmenšenina Sluneční soustavy v Opavě se rozrostla o další planetku

21. květen 2024 13:22

V Opavě se dnes rozšíří ojedinělý venkovní model Sluneční soustavy. V zmenšeném systému planet přibude nové těleso. Planetka se jménem Černohorský. Opavský planetární model už zabírá velkou část města.

Pavel Tomášek upevňuje nerezovou tabuli s maličkým modelem planetky před univerzitní budovu. Stavbu Sluneční soustavy už má nacvičenou. „Dělal jsem všech dvanáct planet a planetek a plus osm měsíců. A za těch patnáct let není ani jedna planeta zničená nebo poškozená,“ říká Tomášek.

Slunce, to je pomyslně velká koule v kašně u radnice. A odtud všechno v přesném poměru velikostí a vzdálenosti 1:627 milionům. Od Merkuru u divadla dál třeba k Jupiteru u sportovní haly. Teď přibyla planetka Černohorský. „Martin Černohorský byl první rektor Slezské univerzity,“ dodává Petr Pavlíček, jeden ze zakladatelů celého modelu.

Venkovní planetární model se rychle stal turistickou atrakcí a rozšiřuje se třeba právě o zmiňované planetky. „Teď v tomto systému jsou tři – Opavia, Silesia a Cernohorsky. Máme také čtyři měsíce u Jupitera,“ vyjmenovává Pavlíček.

A další plány jsou ještě odvážnější. Vyznačit třeba konec Sluneční soustavy, zapojit do modelu ostravskou zoologickou zahradu anebo planetárium. Pak by tento venkovní model patřil zřejmě k největším na světě.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související