Uplynul rok od ukončení těžby v dole Paskov. Příprava likvidace šachet pokračuje

31. březen 2018
Dobré odpoledne

Přesně před rokem 31. března skončila další část černouhelné historie na Ostravsku. Vyfárala poslední hornická směna na Dole Paskov u Frýdku-Místku. Společnost OKD zavřela tento důl kvůli špatným hospodářským výsledkům a pádu do insolvence. Důl Paskov od té doby stále čeká na celkovou likvidaci.

Všechno bylo přesně před rokem úplně jinak. Horníci z poslední směny moc nemluvili, i když někteří se jen přesunuli jinam. O úřadu práce tehdy mluvil kdekdo, ale na celkové nezaměstnanosti v regionu se to nakonec nijak zvlášť neprojevilo.

Důl Paskov se dnes oficiálně jmenuje Závod Útlum-Jih. Zůstává tady ještě asi 130 zaměstnanců, polovina pořád fárá kvůli kontrolám. Všechny stroje se už podařilo dostat na povrch.

„Co se týče další stávající činnosti, odebíráme a odčerpáváme důlní vody, nebo rekonstruujeme důlní plynovod pro odsávání metanovzdušné směsi na povrch,“ potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Samotná likvidace už bude úkolem nového vlastníka, státní společnosti Prisko, na kterou přejde veškerá provozní část OKD, včetně Dolu Paskov.

Ještě běžní různé lhůty, řekl už dříve Marian Klásek, předseda představenstva Priska. „Předpokládám, že to bude nejpozději do poloviny tohoto roku,“ upřesnil.

Podle plánu reorganizace by měly letos skončit další dva doly, Darkov a Lazy, ale to se může s ohledem na situaci na uhelném trhu ještě změnit.

autor: mrk
Spustit audio