Uprchlické centrum ve Vyšních Lhotách pomáhá i početným romským rodinám z Ukrajiny

28. duben 2022

Ze dvou třetin je obsazené ubytovací centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, 170 míst z celkových 250. I když se tam běženci velmi rychle střídají, z velké části je toto centrum dočasným azylem i pro početné romské rodiny, které nemají kam jít. Přímo na místě se jim snaží pomoci neziskové organizace.

Devítičlenná rodina v malé místnosti na pár postelích. Nechtějí se rozdělit. Zástupci neziskovek se snaží zjistit, odkud přišli a co chtějí dál dělat. Tato žena ujišťuje, že si najde práci a že zůstane tady v Česku. A že čeká na svou matku a další členy rodiny. Další žena se představila jako Hamid. S pomocí tlumočnice říká, že její rodina utekla před válkou.

„Snažíme se všechny začlenit, s čímkoliv poradit, vymýšlíme různé aktivity. Taky hledáme bydlení, to je absolutně nejtěžší, tam se nám moc nedaří,“ popisuje každodenní pomoc Kumar Vishwanathan z organizace Vzájemné soužití.

Rodina v uprchlickém centru ve Vyšních Lhotách

Jak dlouho bude pomoc nutná, se ale nedá odhadnout. „Je pravdou, že mnozí z nich nevědí, kdy se budou moct vrátit. V podstatě ani to, jestli se chtějí vrátit. Naopak jestli nebudou chtít zůstat v České republice nebo v jiných zemích,“ dodává Gabriela Milotová, vedoucí centra Vyšní Lhoty.

A stejně tak Jan Husák z Rady vlády pro záležitost romské menšiny říká, že třeba Vyšní Lhoty jsou pro tyto rodiny často jednou šancí, jak získat střechu nad hlavou. „Záleží na tom, jak dlouhá ta válka bude, do jaké míry se podaří zajistit standardní bydlení, práce a podobně, aby se mohli adaptovat na zdejší prostředí,“ říká Husák.

Někteří běženci jsou tady v centru ubytovaní od začátku uprchlické vlny. Brána bude pro lidi v nouzi otevřená podle Správy uprchlických zařízení tak dlouho, jak bude potřeba.

Děti ukrajinských běženců v uprchlickém centru ve Vyšních Lhotách
autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související