Úterní Noční Linka: Pomáhali jste někdy zraněnému?

10. květen 2022

Ovládáte základy první pomoci? Dostali jste se někdy do situace, že jste museli poskytnout zraněnému první pomoc? Věděli jste co dělat? Poskytl někdy někdo první pomoc vám?

V neděli jsme si, mimo jiné, připomínali Mezinárodní den Červeného kříže. Toto mezinárodní hnutí poskytuje ochranu a pomoc lidem zasaženým katastrofami a konflikty. Oblastní spolky ČČK mimo jiné školí své dobrovolníky, aby byli schopni poskytnout první pomoc, například, když se staneme svědky dopravní nehody, nebo na ulici najdeme bezvládně ležícího člověka, nebo je potřeba pomoci třeba dítěti při úrazu na hřišti. Ostatně, první pomoc jsme se učili povinně ve škole všichni, viďte, ale studium je jedna věc a praxe druhá...Většina lidí se bojí. Je to šokující - přestože se více než jedna pětina dospělých někdy dostala do situace, kdy bylo třeba někomu poskytnout první pomoc, tak téměř polovina populace neumí laickou první pomoc poskytnout. Osmdesát dva procent dospělých Čechů se totiž obává, že by první pomoc nezvládli a zachraňovaný by umřel. Řada lidi by se také obávala poskytnout první pomoc uze strachu z eventuální nákazy. Co vy na to? Báli byste se také? Nebo byste neváhali první pomoc poskytnout?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.