V 13 obcích organizují petici proti zpoplatnění dálnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem

31. srpen 2020 08:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dálnice D11 je jednou z hlavních tras, kudy vozí zloději do Polska luxusní vozy odcizené u nás nebo v Německu

Už poněkolikáté se obce v sousedství dálnice D56 pustily do boje za zrušení dálniční známky v úseku mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. Tentokrát za pomoci petice. Ministerstvo dopravy chtějí přesvědčit, že platit za dálniční známku kvůli několikakilometrovému úseku, který navíc na dálniční síť ani nenavazuje, je absurdní.

S Lucií Gajduškovou stojíme ve Sviadnově u tzv. staré cesty, která Ostravu s Frýdkem-Místkem spojuje. Byla by ráda, kdyby se auta z vesnice stáhla na dálnici. Kvůli několikakilometrovému úseku si totiž řada řidičů dálniční známku nekupuje.

„V drtivé většině jsou to lidé, kteří jezdí do průmyslové zóny do Ostravy, potom samozřejmě víkendy, kdy lidé jezdí do Beskyd na chalupy,“ říká nezávislý starosta Sviadnova David Novák.

Obcí s 1500 obyvateli projede denně až 15 tisíc aut, poslední sčítání tu ale bylo před 4 lety a počet podle starosty opět narostl.

Čtěte také

O zrušení poplatku obce usilovaly už v minulosti, jenže neuspěly. Teď má pomoci petice, ministerstvo dopravy už potvrdilo, že žádost opět posoudí.

„Postup je takový, že Moravskoslezský kraj může v rámci mezirezortního připomínkového řízení k příslušné vyhlášce podat připomínku a návrh na její úpravu, kterou následně posoudíme,“ říká Tomáš Lukašík z tiskového odboru ministerstva dopravy.

Dodal, že v minulých letech ze zpoplatnění vyjmuli zhruba 200 kilometrů dálnic. „Jednání o dalších výjimkách se samozřejmě nebráníme, nicméně nelze postupovat způsobem, který by nakonec ze zpoplatnění vyjmul celou dálniční síť,“ upozornil Lukašík.

Obce chtějí podpisy pod petici sbírat zhruba do poloviny září a pak ji spolu s žádostí na ministerstvo odeslat. „A pak už připadají v úvahu nátlakové akce, jako je blokáda cest,“ říká starosta David Novák. Věří ale, že k tomu už nedojde a dálnice bude zdarma.

Spustit audio

Související