V arboretu v Novém Dvoře u Opavy skončila rekonstrukce zámku

17. leden 2023 09:39

Téměř 40 miliónů korun stála rekonstrukce malého zámku, který je dominantou arboreta v Novém Dvoře u Opavy. Několik let byl zavřený a opravit se muselo téměř všechno. Stavbaři už svou práci dokončili a během roku bude zámek znova přístupný návštěvníkům.

Jsou to už téměř tři roky, kdy se malý zchátralý zámek postupně vyklízel. Pryč musely i spousty krabic s herbáři. Nebyl to havarijní stav, ale bez rekonstrukce to nešlo, potvrdil tehdy vedoucí arboreta Rostislav Šindler. „Bylo třeba vyměnit asi třicet procent krovů, některé podlahy. Stěny a okna jsou celkem v pořádku,“ upřesnil.

Čtěte také

Teď už je zámeček z druhé poloviny 19. století opravený. „Chystáme se na kolaudaci, aby mohl být zpřístupněn. Veškeré interiéry včetně exteriérů jsou zrekonstruovány do ideální podoby, jak ten zámeček zhruba vypadal v době, kdy byl využíván,“ potvrdil mluvčí Slezského zemského muzea David Váhala.

Není to sice žádná kulturní památka, přesto ukáže kus historie. „V horní části máme několik místností vyčleněných pro expozici, která bude věnovaná zakladateli tohoto arboreta Quidu Riedlovi,“ dodal Váhala.

Nejoblíbenější je ale zámek mezi svatebčany. Takže obřadní místnost bude. „Nejčastěji svatby konáme venku v našem parku, nicméně může se stát, že počasí nebude přát, takže v zámečku vznikne i zázemí pro konání svatebních obřadů,“ ujistil mluvčí muzea.

Býval tu kdysi národní výbor, dokonce také traktorová stanice. Zámek po rekonstrukci si můžou návštěvníci zblízka prohlédnout, až se arboretum znova otevře po zimní pauze. Bude to 1. března.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související