V Brušperku se zřejmě bude opakovat referendum o budoucnosti tamního Národního domu

13. prosinec 2017

V Brušperku chce radnice zvrátit výsledek tři roky starého referenda. Obyvatelé města tehdy většinou hlasů rozhodli, že si přejí zachování restaurace v městském domě na náměstí. Jenže radnice už má už delší dobu problém službu v domě zajistit a chce prostory využít jinak. Musí proto opět vyhlásit referendum.

„Restaurace fungovala do chvíle, než poslední nájemce získal lukrativnější restaurační zařízení. Takže podal výpověď z těchto městských prostor,“ řekl starosta Jiří Pasyk (nezávislý).

Uvolněné prostory se podle něj radnice snažila znovu obsadit, jenže na inzeráty se nikdo nehlásí. „Nikdo nemá zájem restauraci provozovat. Takže aby prostory nezůstaly nevyužity, chceme novým referendem změnit původní rozhodnutí. Což jinak nemůžeme,“ dodal.

O vyhlášení nového referenda odpoledne rozhodnou zastupitelé. Uskutečnit by se mohlo v lednu současně s prezidentskými volbami.

„Ta restaurace by nebyla špatná. Myslím, že je jich tady v Brušperku dost, ale tady na tom místě by to chybělo,“ myslí si paní Jana, která je na náměstí na procházce se psem.

I důchodkyně Anna Vichrová už dopředu avizuje, že se restaurace nevzdá. „Referendum už jednou bylo a lidé dávali najevo, že to stoprocentně chtějí. A tak jsem si říkala, že by to tady mělo tak také být,“ popisuje. Problémy najít nájemce by se podle ní mohly řešit například razantním snížením nájmu.

Restaurace byla v suterénu Národního domu

Před třemi lety chtěla radnice do budovy Národního domu nastěhovat dětský klub, ale výsledek byl tehdy jednoznačný – lidé hlasovali pro zachování restaurace. Starosta Jiří Pasyk doufá, že tentokrát to dopadne jinak. Už ví, jak by se prostory využily.

„Máme tady spoustu spolků, které nemají kde schůzovat. Těch způsobů využití by se určitě našlo několik,“ říká starosta s tím, že restaurace v Brušperku chybět nebude. V čtyřtisícovém městě je jich jedenáct.

Restaurace je už rok a půl zavřená
autor: iha
Spustit audio