V centru Opavy by mohlo vzniknout nové náměstí. Architekti s ním počítají za Slezankou

20. září 2017

Obyvatelé Opavy se mohli poprvé seznámit s plány na dostavbu části centra města. Jde o volnou plochu poblíž Horního náměstí v Opavě. Architekti společně s tamní radnicí chtějí tuto oblast doplnit například novou řadou městských domů. Je to zatím jen prvotní nákres a konečné slovo bude mít až rada města.

Úplně nové náměstí by mohlo vzniknout na volné zanedbané ploše jen pár desítek metrů od budovy magistrátu přímo v samotném středu města. Tak vypadá plán architektů a reakce lidí jsou zatím spíše pozitivní.

„Nás to zaujalo, vize určitě není špatná. Hlavně je to pro lidi a ne pro obchodníky. Je otázkou, jestli vůbec město v centru je schopno pojmout tolik, řekněme, bytových domů,“ říkají.

Jedním z tvůrců tohoto nápadu je architekt Ondřej Synek. „Navrhujeme nové tržní náměstí s parkem. Myslím, že důležitý je právě moment, že je to přehledné, jasné, má to jasný směr a je pro uživatele čitelný,“ vysvětluje architekt.

Na nové náměstí by se mohly vrátit dvě historické ulice, které tady byly ještě před bombardováním na konci druhé světové války. Dominantou plochy by byla zastřešená tržnice – místo, které v Opavě chybí.

Náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu za SZ) si dokáže představit, že právě toto řešení by mohlo fungovat. „Je to ten posun, který nastal i v obchodních centrech, z nichž se stala i společenská centra, kde se děje spousta akcí, aby lidé přišli nakupovat. A stejná filozofie je i u této tržnice. Místo, kam můžete přijít nakupovat, ale i místo, kde můžete trávit volný čas,“ míní náměstek.

Současně také architekti nechali velkou část plochy jako park, kam bude možné si třeba sednout a odpočinout si.

Veškeré detaily jsou k dispozici na webu města Opavy a magistrát spolu s architekty čeká na připomínky obyvatel do 20. října.

autor: mrk
Spustit audio