V Českém Těšíně zabíjel neznámý exotický had

3. srpen 2004

Pravděpodobně na následky uštknutí exotického prudce jedovatého hada zemřela dnes dopoledne v nemocnici Podlesí v Třinci jednašedesátiletá žena. Omdlela v neděli odpoledne, když se procházela s rodinou nedaleko přehrady v Českém Těšíně na Karvinsku. Krátce před kolapsem se stěžovala na píchnutí v noze.

Žena se v neděli v podvečer vydala na procházku po louce u českotěšínské zahrádkářské kolonie v části Dolní Žukov nedaleko tamní přehrady. Právě tam ji údajně něco bodlo a žena po chvíli zkolabovala. Přivolaní lékaři ji odvezli do nemocnice v Třinci-Podlesí. Podle mluvčí nemocnice Simony Součkové byla pacientka už v hlubokém bezvědomí. "V nemocnici byla přijata na ARO, kde bylo pokračováno v resuscitaci. Stav se zkomplikoval poruchou srážení krve, selháním jater a ledvin. I přes komplexní resuscitační péči pro tyto komplikace pacientka zemřela."

Nebezpečné zvíře je podle mluvčí karvinských policistů Zlatuše Viačkové stále ve volné přírodě. S největší pravděpodobností jde o prudce jedovatého hada, který žije v jižní Americe, Africe nebo Austrálii. Podrobnosti ale přinese až nařízená pitva.

Pokud na hada narazíte, okamžitě volejte policii a nepokoušejte se ho sami odchytit, říká Viačková. "Linka 158 samozřejmě přijme jakékoliv oznámení o výskytu, ale rozhodně - jakmile by došlo k uštknutí, okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože existuje sérum, všechno je s lékaři, se záchrannou službou domluvené. Jsme připraveni pro něj dojet a postiženému poskytnout. Ale musíme o tom vědět včas."

Kriminalisté teď také zjišťují, jak se vůbec zvíře do volné přírody dostalo. Mohlo utéct neregistrovanému chovateli, který jej ale mohl i záměrně vypustit, aby se nebezpečného jedince zbavil. Jednou z možností je také to, že neštěstí způsobili pašeráci chráněných zvířat, kteří odlehlé místo v Českém Těšíně už několikrát použili jako překladiště.

autor: mik
Spustit audio